Zakres badań dla zawodowych kierowców

Ubiegając się o wydanie prawo jazdy, każdy kandydat musi przejść określone procedury oraz badania lekarskie. Przede wszystkim, trzeba zdać egzaminy: teoretyczny i praktyczny aby uzyskać prawo jazdy kategorii B. Następnym etapem, jest uzyskanie prawa jazdy wyższej kategorii – C, C+E lub D.

Jakie badania dodatkowe trzeba wykonać aby zostać kierowcą zawodowym?

Aby móc zawodowo przewozić osoby lub towary poza prawem jazdy, trzeba przejść odpowiednie szkolenia. Są to kursy kwalifikacyjne. Różnią się one od siebie długością trwania, w zależności od wieku osoby ubiegającej się. Zarówno przy ubieganiu się, jak i po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, kierowcy są zobowiązani do wykonywania okresowych badań lekarskich kierowców zawodowych.

Jakie badania okresowe musi wykonywać kierowca zawodowy?

Każdy, kto posiada świadectwo kwalifikacji zawodowej, zobowiązany jest do wykonywania badań okresowych.

Wykonywać je trzeba:

  • Co 5 lat do ukończenia 60 roku życia
  • Co 30 miesięcy, po ukończeniu 60. roku życia

Do zakresu badań należą:

  • Badania psychologiczne
  • Badanie lekarskie ogólne
  • Badanie okulistyczne

Ewentualne badania dodatkowe, zleca pracodawca w trakcie trwania umowy, lub przed podpisaniem jej z nowym pracownikiem. Teoretycznie, po uzyskaniu tytułu zawodowego kierowcy, badania okresowe to tylko formalność, jednak przez 5 lat, w naszym życiu, może się zmienić bardzo wiele. Dlatego bardzo ważne, jeśli nie decydujące są badania psychologiczne. Odnowienie badań lekarskich, jest tak samo ważne, jak badania wykonywane za pierwszym razem, przed uzyskaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej. Będąc zawodowym kierowcą, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również za życie osób, które przewozimy, lub które spotkamy na drodze. Warto podejść do tego tematu z pełną powagą i odpowiedzialnością.