Czym jest pogłębiona terapia uzależnienia alkoholowego?

Terapie uzależnienia od alkoholu można podzielić na 2 części. Pierwsza polega na nauczeniu jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami, wzmocnieniu autoskuteczności. Druga skupia się na pilnowaniu, aby niepijący alkoholik takim pozostał. Dużo osób decyduje się na leczenie w oddziale zamkniętym. Jest to oczywiście dobry sposób, jednakże powrót do rzeczywistości jest już znacznie trudniejszy. Takie osoby z miejsca bezpiecznego, w którym uczyli się jak nie pić, przedostają się do miejsc, bezpośrednio kojarzonych z alkoholem, oraz do własnych problemów. Na początku jest jeszcze świeże wspomnienie terapii, silne samozaparcie, ale codzienne problemy w końcu zaczynają nużyć. Nawet najsilniejsza osoba na świecie, nie może być silna bez przerwy, bez żadnego wsparcia. O skuteczności kliniki Medox dowiesz się więcej na stronie http://leczyc.pl/

Terapia pogłębiona

Metoda ta sprawia, iż zdrowiejący alkoholik ma wsparcie innych trzeźwych alkoholików którzy już przeszli to samo co on, i nie poddali się. W sytuacjach, w których już nie daje sobie rady, może wyrazić to na spotkaniu, gdzie dostanie wsparcie, a może nawet propozycje, jak inni poradzili sobie z taką sytuacją. Można się także chwalić swoimi osiągnięciami dbając o własną samoocenę i motywację. Ten element jest obowiązkowy w terapii alkoholizmu.

Zajęcia

Są to grupowe spotkania odbywające się co tydzień. Tematy poruszane na nich są przeróżne, aczkolwiek oczywiście skupiają się na tym, co sprawia największe trudności w zdrowieniu, ale także na umiejętnościach przydatnych w codziennym życiu. Przykładowe tematy to: asertywność, komunikacja, nazywanie i określanie oczekiwań, poszerzanie wiedzy o chorobie, psychologiczne aspekty, radzenie sobie ze złością, odkrywanie pasji, odkrywanie własnych uczuć. Zalety są więc oczywiste, nawet nie uwzględniając poszerzonych znajomości. W skład terapii pogłębionej, wchodzą także spotkania z terapeutą, który przez rok, na bieżąco będzie pomagał konkretnej osobie.