Metody leczenia uzależnienia od leków

Uzależnienie od leków, to bardzo duży problem. Nie łatwo jest się do niego przyznać i równie ciężko je wyleczyć. Najczęściej uzależniają się osoby cierpiące na chroniczny ból oraz osoby narażone na długotrwały stres. Niestety – uzależnienie od leków bywa groźne dla zdrowia, w trudnych przypadkach, może nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, lub nawet śmierci.
Dwa najczęstsze uzależnienia, to:
– Uzależnienie od leków psychotropowych
– Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Pierwszym krokiem do rozpoznania i leczenia lekomanii jest analiza zachowania osoby dotkniętej problemem. Jeśli zauważymy u kogoś bliskiego:
– Senność
– Zaburzenia emocjonalne
– Zaburzenia ruchowe
– Częste prośby o podanie leku
– agresje

Powinniśmy bezzwłocznie podjąć próbę rozmowy z osobą uzależnioną. Następnie, konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który zaproponuje najlepszy sposób pozbycia się problemu. Leczenie może odbywać się w warunkach domowych, lub szpitalnych, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowane jest uzależnienie.

Leczenie uzależnienia od leków polega na stopniowym odzwyczajaniu organizmu, od danej substancji. W trakcie tego procesu, bardzo często pojawiają się reakcje niepożądane, np:
– Silne skurcze i bóle mięśni
– Bezsenność
– Niepokój
– Napady agresji
– Bóle głowy

Nawet w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, terapii nie należy przerywać. Po przetrwaniu tego etapu, organizm zacznie dużo łatwiej adaptować się do nowej sytuacji. Najważniejsza jest suplementacja witamin i wypijanie dużej ilości płynów.

Drugim krokiem w procesie leczenia, jest psychoterapia, która pomoże uporać się z problemami przez które chory popadł w uzależnienie. Pomoże dotrzeć sedna problemów i w miarę możliwości – wyeliminować je całkowicie. Leczenie lekomanii trwa zazwyczaj od 6. tygodni, do 1. roku.