Czym charakteryzuje się dobry psychiatra?

Współczesne czasy sprawiają, że coraz częściej ludzie nie są w stanie podołać wymogom, pośpiechowi czy pojawiającym się problemom. Znacznie przedłuża się średnia długość życia, niestety występowanie zaburzeń psychicznych koreluje dodatnio z wiekiem. Pod koniec wieku średniego, który dziś określamy jako 60 lat i w wieku podeszłym obserwujemy znacznie częściej występujące zaburzenia depresyjne, zespoły amnestyczne czyli zaburzeń pamięci. Coraz częściej natomiast zwracamy się z prośbą o pomoc do specjalistów takich jak psychiatra, psychoterapeuta, poradnia zdrowia psychicznego czy innych. Jednakże jak rozpoznać specjalistę, który nam pomoże i nie zakończy leczenia na recepcie z psychotropami?
Jednorazowa wizyta u specjalisty nie zobowiązuje nas do dalszych spotkań z tym samym specjalistą. Mamy prawo wyboru fachowca, który pomoże nam bez narażania się na drogie terapie, częste wizyty i nie będziemy mieli wrażenia przedmiotowego traktowania. Przede wszystkim wybrany przez nas specjalista powinien wykazywać się wiedzą i doświadczeniem. Do nas należy możliwość wyboru. Możemy ustalić sobie preferencje. Każdy z nas oczekuje czegoś innego, niektórzy wolą bardzo sugestywne podejście, dyrektywne traktowanie, jasne zwięzłe zalecenia. Często też spotykamy osoby wymagające podwyższonego poziomu empatii. Oczekują, że lekarz wykaże postawę osoby bliskiej, zaangażowanej w terapię. Inni stawiają na czas, chcieliby skrócić kontakt z lekarzem do minimum, preferują wizyty telefoniczne lub online.
Przykładowy lekarz psychiatra musi zachęcać do zwierzeń i wysłuchać wszystkie zgłaszane mu problemy, czy raczej pozwolić nam na prowadzenie rozmowy, sam jedynie dyskretnie zadając pytania aby uzyskać niezbędne dla diagnozy wiadomości. Powinien posiadać umiejętność wykreowania atmosfery zaufania i wzajemnego szacunku. Dobry psychiatra na pewno nie ogranicza się do wysłuchania i wypisania recepty. Dodatkowo spotkania z dobrym psychiatrą powinny poprawiać nasze samopoczucie i wzmacniać poczucie wartości w życiu, na rynku pracy czy w kręgu rodzinnym.
Warto podkreślić, że psychiatra to lekarz, który leczy nie tylko zaburzenia psychiczne człowieka, depresje, psychozy, nerwice, fobie czy obsesje. Dobry psychiatra powinien służyć radą, receptą na odpowiednie leki oraz ludzkim zrozumieniem i chęcią pomocy przy rozwiązywaniu dręczących kłopotów. Wizyty u takiego specjalisty sprawią, że pacjent wróci zdrowy do funkcjonowania społeczeństwie. Dobry lekarz na pewno nawiąże nić znajomości, a wszystko po to aby wiedzieć jak dawkować leki, kiedy je odstawić czy poinformować pacjenta czego powinien unikać.
Pierwszym krokiem do poszukiwań dobrego specjalisty jest przede wszystkim przyznanie przed sobą, że potrzebujemy pomocy. Dobry lekarz zdiagnozuje nas i będzie leczył stwierdzone choroby psychiczne czy zaburzenia.

Czy istnieje dobry lekarz psychiatra?

Obiektywnie nie, każdy z nas wybierze inną postawę, lekarza w innym wieku, innej płci. Różnice robi też forma kontaktu. Niektórzy wybiorą dużą placówkę, czynną 7 dni w tygodniu, często również w święta. Niestety placówki takie nie dają często możliwości kontaktu bezpośredniego z lekarzem, należy kontaktować się z recepcją i czekać na ewentualna odpowiedź. Specjaliści którzy prowadza jednoosobowe prywatne praktyki z reguły umożliwiają pacjentom kontakt osobisty. Często upoważniają pacjentów do bezpośrednich rozmów telefonicznych, przekazują numer telefonu komórkowego.

Na pewno przed wyborem lekarza psychiatry warto :

  • zasięgnąć opinii bliskich, może ktoś korzystał i może nam dać dobre referencje
  • poznać wykształcenie, drogę zawodową lekarza, gdzie i jakie zdobył doświadczenie
  • z góry zapoznać się z ofertą gabinetu/przychodni, analizować cennik
  • sprawdzić osoby i placówki współpracujące z lekarzem, np zaprzyjaźniony neurolog, psycholog, specjalista terapii uzależnień, możliwość terapii w prywatnej Klinice psychiatrycznej znacznie podnosi możliwość diagnozy i terapii

Niestety profile na popularnych portalach ogłoszeniowych typu znany polecany itd. są niewiele warte. Opinie często sa kupione. Obserwowaliśmy rezydentów psychiatrii, którzy na swoim profilu mieli setki poleceń nie będąc jeszcze psychiatrami.

Życzę dobrego wyboru i powodzenia w terapii.